Inicjatywa “Tatry Po Męsku”

Inicjatywa “TATRY PO MĘSKU”

 • To forma przeżycia wspólnie w męskim gronie 3 dni w Tatrach (przyjazd: czwartek wieczorem – wyjazd: niedziela około południa).
 • Wyjście w góry odbywa się w piątek i sobotę (śpimy w miejscu zakwaterowania, nie w namiotach – w Tatrach nie można)

Cel

 • Przeżyć przygodę, która otworzy nas na drugiego człowieka i na bliskość Boga.

Dla kogo?

 • Pojechać z nami może każdy mężczyzna, bez wyjątku i bez względu na stan swojej wiary.
 • Wyjazdy organizowane są dla określonych grup wiekowych
 • Inicjatywa ma charakter katolicki (jesteśmy otwarci również na obecność osób niewierzących lub innego wyznania)

Koordynator projektu

 • pomysłodawcą i głównym koordynatorem inicjatywy jest Mirek Banach z Wodzisławia Śląskiego
 • Za aprobatą katolickich władz kościelnych nadzoruje wyjazdy, określając ich formę, charakter i misję.

Opieka duchowa

 • podczas każdego wyjazdu towarzyszy nam kapłan, który odprawia Mszę Św., głosi konferencje, spowiada, jest dostępny do rozmowy.

Zasady

Wyjazd ma charakter bezalkoholowy. Prócz tego przyświecają nam: post, modlitwa, jałmużna.

 • post – dobrowolny, każdy może pościć w sposób indywidualny, przed lub w trakcie wyjazdu
 • modlitwa – każdego dnia podczas pobytu uczestniczymy we Mszy Św., modlimy się w górach, na szlaku jak i indywidualnie. Podczas wspólnej modlitwy polecamy Bogu sprawy całego kraju, Europy i świata, jak też nasze rodziny i indywidualne sprawy dnia codziennego.
 •  jałmużna – dobrowolna, według własnych możliwości wspomagamy finansowo tych, których nie stać w całości opłacić wyjazd w góry. Pamiętamy też o gospodarzach i miejscu w którym gościmy, jak i o parafii na terenie której się znajdujemy. Wspieramy młodzież pragnącą uczestniczyć w różnych rekolekcjach. W ciągu roku wspieramy osoby potrzebujące i bezdomne.

Rozmowa

Podczas pobytu w Tatrach towarzyszą nam rozmowy indywidualne między uczestnikami (różne tematy z życia wzięte), zawsze wtedy staramy się pamiętać, że rozmowa też może być modlitwą i wsparciem dla drugiego człowieka. Ma to na celu zbudowanie w każdym z nas postawy męskości i odpowiedzialności za powierzone zadania w życiu codziennym.

Historia powstania inicjatywy (przedstawia Mirek Banach)

“W roku 2012 zostałem poproszony żeby zorganizować męską wyprawę w Tatry. We wrześniu 2013 r. zrealizowałem plan i podjąłem się organizacji tego wyjazdu. W górach przyszła myśl, żeby się pomodlić na różańcu, tak publicznie, przy turystach. Widzieliśmy zdziwienie wielu ludzi. Robili nam zdjęcia i widać było, że odbiór jest bardzo pozytywny. Na drugi dzień podczas niedzielnej Mszy św. kazanie mówił ks. Piotr Pawlukiewicz. Usłyszeliśmy wtedy takie słowa ,,I gdzie są ci mężczyźni, którzy jak Jan Paweł II chodzą z różańcem w ręku po górach i się modlą”. Czułem mocno to wezwanie.

W roku 2014 pojechało nas trzynastu mężczyzn. Przy zapisach nie zależało mi na tym, żeby Ci, którzy pojadą w Tatry byli koniecznie „blisko Boga”, ale by byli też tacy, którzy stracili Go z oczu. To był dobry czas dla tych ludzi.

W kolejnym 2015 roku też szykowaliśmy wyjazd w góry. W maju byłem uczestnikiem na Kongresie Nowej Ewangelizacji, jednak zanim tam pojechałem poprosiłem mojego ks. proboszcza o błogosławieństwo. Chwilę porozmawialiśmy na temat wyjazdów w Tatry. Prosiłem o ogłoszenie tej inicjatywy w parafii. Bóg miał jednak inny plan. Ksiądz odmówił i zaproponował żebym uzyskał zgodę z kurii diecezjalnej. Wszystko zawierzyłem Jezusowi. Posłusznie przyjąłem to do wiadomości i tak trochę przez przypadek 😉 już na drugi dzień rozmawiałem z ks. biskupem Grzegorzem Rysiem . Opowiedziałem jak powstawała ta inicjatywa w Tatrach. Ks. biskup wtedy powiedział ,, A wiesz ty chłopie, że dwa lata temu ze wspólnotą „Głos Na Pustyni” modliliśmy się o dzieło Jana Pawła II w Tatrach? ”. Biskup Ryś pobłogosławił temu dziełu i mnie w tej inicjatywie. Czułem jak rosną mi skrzydła do pracy z JEZUSEM :-D. Zaproponował żebym poprosił o zgodę w mojej diecezji (katowicka) ks. biskupa Adama Wodarczyka. Tak się też stało. Biskup Adam wyraził zgodę i z radością pobłogosławił tej inicjatywie.

Do współpracy poprosiłem też ks. Bogdana Kanię. Jest on moderatorem ds. Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Katowickiej oraz rektorem kaplicy św. Barbary przy Silesia City Center w Katowicach. Zgodził się zostać naszym duchowym przewodnikiem.

Modlitwa wspólnoty „Głos na pustyni” dotyka Serca Boga, a Bóg dzięki tej modlitwie dotyka swoim Miłosierdziem serc wielu ludzi. Dziękuję Jezusowi za Was i za Waszą wspólnotę, dzięki której zrodziła się ta inicjatywa ewangelizacyjna.”

Zaproszenie do współpracy – zorganizuj wyjazd

szczegóły