Jak się przygotować, co zabrać?

Jak przygotować się na wędrówkę po Tatrach ? Co ze sobą zabrać na wyjazd ?

Nie trzeba odznaczać się wybitną kondycją. Trasy (10-25 km) najczęściej dopasowujemy do możliwości uczestników, choć warto troszkę poćwiczyć (rower/spacer) przed wyjazdem by za szybko nie złapać zadyszki 🙂 .

Należy jednak pamiętać, że pogoda i warunki Tatrzańskie są zmienne. Musimy być przygotowani na: upał, deszcz, wiatr i chłód – i to podczas jednej wędrówki.

LISTA DO DRUKU >> POBIERZ <<

LISTA DO SPAKOWANIA:

Uwaga dla żonatych: niech nie pakuje Cię żona! Spakuj się sam, żebyś wiedział co masz. 🙂

– najważniejszy jest dobry humor i pozytywne nastawienie ! Ktoś może się stresuje myśląc “co to tam będzie?”, “kto tam przyjedzie?”, “co tam będę musiał robić?” . Podpowiadamy – nie martw się na zapas! Ten czas jest dla Ciebie, dla Was. My zadbamy byś czuł się tutaj dobrze i przeżył przygodę dającą Ci siłę ducha 🙂 !
dowód osobisty, legitymacja szkolna (własna/syna/córki)/ studencka / emeryta / rencisty, dokument uprawniający do zniżek jak Karta Dużej Rodziny
– pozostała kwota do uregulowania wyjazdu (w gotówce 300 zł/osobę)
plecak do którego zmieści się wszystko co jest potrzebne na jednodniową wędrówkę
wygodne buty, najlepiej za kostkę na twardej podeszwie i nie nowe (żeby nie poobcierać stóp)
zapasową parę butów (na wypadek deszczu i zmoczenia tych pierwszych)
kurtkę przeciwdeszczową, pelerynę lub palto
– wygodne spodnie do wędrówek
rękawiczki pięć palców cienkie (wrzesień)
– okrycie głowy przed słońcem, czapki (z daszkiem oraz cieplejszą)
– ciepłą bluzę, softshel lub polar, koszulki na zmianę
klapki – buty zamienne do chodzenia po Ośrodku  
kijki trekkingowe (dobrowolne; gdy ktoś ma problemy z kolanami – koniecznie!)
okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
krem z filtrem UV
latarka / telefon z latarką (może nam się przydać w nocy w miejscu zakwaterowania)
„Mała apteczka” – w tym: niezbędne lekarstwa (każdy indywidualnie według własnych potrzeb), plaster na otarcia i pęcherze na stopie (dla osób, które mało chodzą lub mają nowe buty), maść przeciwbólowa / przeciwzapalna, elektrolity i magnez
woreczki foliowe do zabezpieczenia pożywienia
jedzenie: batony, woda niegazowana, izotonik, nie polecamy coli, soków po których chce się pić. Dobrze jest zabrać ze sobą choćby mały termos na herbatę, wyżej w górach często wieje silny wiatr i jest chłodno. Do plecaka na wędrówkę jednodniową zabieramy min. 2l wody. Każdy dostanie jeszcze bułkę na trasę.
strój kąpielowy na wypadek bardzo deszczowej pogody (dobrowolne; alternatywa: basen / aqua park – organizator nie zapewnia biletu wstępu)
ręcznik

ładowarka do telefonu
zatyczki do uszu (dobrowolnie, gdy współtowarzysz w pokoju chrapie)
przekąska (kanapka) na czwartkowy wieczór. W dniu przyjazdu organizator nie zapewnia posiłków. Czekamy na Was od godz. 18:00 do 20:00

Nie musisz się bać wysokości, nie wszystkie trasy prowadzą tatrzańskimi graniami.

Zakwaterowani jesteśmy w jednym miejscu. Do każdego szlaku dowozi nas bus, który przyjeżdża po nas do naszego domu (miejsca zakwaterowania). Opłaty za przejazdy busem i wstępy do Tatrzańskiego Parku Narodowego, są w cenie pobytu. Wieczorami spędzamy czas między innymi przy kawie lub herbacie, więc można przywieźć coś słodkiego (tzw. dary stołu).

Nie zabieramy: namiotu, pościeli i śpiworów – śpimy w jednym punkcie (w Tatrach nie można spać pod namiotem). Jest to wyjazd całkowicie bezalkoholowy, zatem nie zabieramy alkoholu.

Masz Androida? Zainstaluj sobie już dziś aplikację o nazwie “TPM” – wpisz w Google Play “tatry po męsku”. Zawiera ona śpiewniki jak i mapki dotarcia do naszej “bazy”.